неділя, 10 грудня 2017 р.

Зимові експерименти: цікава фізика для дітей 



Дітям подбаються забави на вулиці, коли іде сніг і морозець пощіпує за щічки. Проведіть день на вулиці, вивчая фізику  за допомогою захопоюючих експериментів


Снігові квіти
Вам потрібно: соломинка для коктелю, мильний розчин.
Вихідні знання: сніжинки - це крихітні кристали, які утворюються в хмарах при низьких температурах.
Мета експерименту: побачити, як утворюються сніжинки.
Хід експерименту: в сильний мороз вийдіть з дому і видуйте мильну бульбашку. У тонкій плівці води будуть збиратися «сніжні квіти» і рости на ваших очах.
Можна також показати малюкові, як утворюється іній - в холодну погоду винести на вулицю чашку окропу і прикрити її металевою пластиною (або простою кришкою від каструлі). Осілі на кришці крапельки пари замерзнуть і перетворяться на морозі в іній.
Поясніть дитині, що молекули води знаходяться в постійному русі, але коли температура опускається нижче від нуля, вони прилипають один до одного і утворюють кристалики льоду.

Хто під льодом живе?
Вам потрібно: калюжа, покритий прозорим льодом, сніг.
Вихідні знання: крізь прозору площину видно те, що за нею знаходиться. Крізь непрозору - ні. Пояснити це  можна на основі звичайного віконного скла.
Мета експерименту: побачити, що знаходиться на дні калюжі (ставка).
Хід експерименту: якщо біля вашого будинку немає прозорої калюжі, зробіть її самі - хоча б з п'ятилітрового пластикового бутля. На дно покладіть камінчики, горішки, палички. Залийте водою і виставте на мороз. Вода замерзне, але крізь лід ви зможете бачити всі предмети. А от якщо зверху присипати сніжком - видно нічого не буде. Чому? Лід прозорий, а сніг - ні.
У ході цього ж досвіду можна ще обговорити, що сніг - пухкий, сипучий, м'який, а лід - крихкий, ламкий, твердий, може бути з гострими краями.
Факт! Розкажіть дитині, що саме на цьому принципі засновано очищення води методом заморожування-відтаювання, коли в результаті виходить вільна від домішок тала вода.

Дід Мороз і розписні вікна
Вам потрібно: мисочка з гарячою водою, шматок сухого скла або пластику (виконуватиме роль вікна), пензлики різної товщини, дуже холодна погода.
Вихідні знання: досить розглянути морозні візерунки на шибці у вашій квартирі.
Мета експерименту: за допомогою води і пензликів відтворити морозний розпис на шматочку скла.
Хід експерименту: перед виходом на прогулянку розкажіть малюку, що зараз ви йдете грати в Діда Мороза.
З дітьми  можна придумати і обговорити, яку саме картинку вони хочуть створити на вікні (ескіз на папері можна взяти з собою). На вулиці пензликом наносите водний візерунок на попередньо протерте вікно або шматок скла (поверхня повинна бути сухою),
Робити це потрібно дуже швидко. Проводити пензликом кілька разів по одному місцю, поки вода не застигла, не варто! А от коли картинка замерзла, можна зробити лінії більш товстими.



Малювати снігом? Чудово!

За рогом чатує грізний дракоша  
 Між деревами ховаються зайці

     
Мережка із сніжок - чудова прикраса деревам.


Вечірні прикраси на вікнах, снігові свічки та льодяні різнокольорові гірлянди на деревах...
 

Картонні декорації кріплять на шматочках пенопласту. Трафарети тут.
Всередині пірамідки із сніжків знаходиться звичайна свічка.

Дерева або ганок прикрасити льодяними різнокольоровими квітками.



Немає коментарів:

Дописати коментар